;
Bakım Biçme Hastalık Sulama

Bahçemdeki çimin uç kısımlarında sararmalar ve diplerde bazı yerlerde kılcal kurumalar var, ne yapabilirim?

Çim tipinin ne olduğunu bilmediğimiz için bir yönlendirme yapamıyoruz. Sulamayı artırmayı deneyebilirsiniz ama burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta çim tipinin ne olduğu.

İkinci bir neden de çim biçme makinesinin gücünün yetmemesi ve yaprakları koparması olabilir. Ya da çim biçme makinesinin bıçakları körelmiştir ve bilenmesi gerekiyordur. Diplerdeki sararmayı görmeden ve çim tipini bilmeden kesin bir yönlendirme yapamayız.

Soru: Necat DÖNMEZ

Bakım Genel Hastalık Seyrelme

Çimler üzerine köpek yatar ise çim yanar mı? Ya da böyle bir durum söz konusu mu? Köpekleri boşuna mı rahatsız ediyorum?

Köpeğin çimin üzerine yatması ile çim yanmaz. Yanmayla ilgili sorunlar hayvanların bahçeyi eşelemesinden veya sıvı, katı dışkılarından kaynaklanmaktadır.

Soru: Serpil ŞENYÜZ

Bakım Genel Gübre

Sea Spray tipi çim için hangi tür uyandırma gübresi ne zaman uygulanmalıdır?

köklendirici olarak 15x15x15 gübre öneriyoruz. Havanın ısınması ile beraber mart ortası nisan başı arasında uygulama yapılmasını tavsiye ederiz.

Soru: Cem GÜNAY

Bakım Genel

Kış mevsiminde çimde yonca ve benzeri otlar oluştu, yonca altında kalan bölümlerde sararmalar mevcut. Hangi herbisiti kullanmak daha uygun olur?

Çıkan otlar mevsimlik olup tavsiyemiz elle almanızdan yanadır. Havalar ısındıkça bu otlar kendiliğinden de yok olacaklardır.

Soru: Berk BECERİK

Bakım Biçme

230 metrekare paspalum hazır çim uyguladım. Çimin paspalum olmasını dikkate alarak biçme makinasını elektrikli mi yoksa benzinli mi almalıyım?

Her iki makine de olabilir, zira alan büyüklüğü muhakkak bir benzinli makine kullanımını gerektirecek durumda değil. Ancak elektrikli makine alımında motor gücüne dikkat edilmesi gerekir. Benzinli makine hareket rahatlığı sağlarken elektrikli makine uzun kablo zorunluluğundan dolayı konforu azaltabilir.

Soru: Erdoğan YANIKOĞLU

Bakım Genel Seyrelme

800 metrekare alanı sizden aldığım Sea Spray çim ile kapladım. Bütün yaz kurt mücadelesi yaptık. Seyrelen yerler için tohuma ihtiyaç var. Nasıl temin edebilirim?

Sea Spray torpak ısısına bağlı olarak kış mevsiminde cansızlaşma (dormancy) dönemine girecek. Sonbahar ve kış aylarındaki sıcaklıklar çimin kendisini yenilemesine müsait değil. Ürün tohumdan üretilmediği için ilkbahar sonrasında toprak ısısı artınca, gelişimi destekleyen gübre takviyesi yaparak kendi gelişimini sağlaması lazım.

Soru: Hakan ÖNER

Bakım Genel

Sea Spray için kullanılacak gübre nasıl olmalı?

Yavaş salınımlı, içerisinde mikro elementleri de barındıran, makro element değerleri N-P-K (Azot- Fosfor- Potasyum) 1-2-3 ve çarpan kompozisyonunu takip eden gübreler {(5-10-15)+Te, (3-6-9)+Te gibi} kullanılabilir.

Soru: Sabit ALAGÖZLÜ

Bakım

Yabancı otlarla nasıl mücadele edebilirim?

Hazır çiminiz tesis edildiğinde zaten sağlıklı, gelişmiş ve sık dokulu bir çim yüzeye sahip olduğu için iyi bir bakım programı uygulandığı takdirde bünyesinde yabancı ot barındırmaz, toprağı gölgeleyerek çimlenmeye hazır yabancı ot tohumlarına güneş ışığı ulaşmasını engeller, yabancı otların çıkabileceği fiziksel alanı da minimuma indirir. Ayrıca düzenli biçim programı da yabancı ot kontrolüne yardımcı olur. Yabancı otların çıkması durumunda ise uygun herbisit kullanımı çiminiz üzerinde ya çok az etkiye neden olur, ya da hiçbir etkiye neden olmaz. Çiminiz için kimyasal ilaçlar seçerken son derece tedbirli ve dikkatli davranın. Reçetesiz ilaç kullanmayın.

Soru: Ece GÜRBÜZ

Bakım

Çim neden sararır, bu sararmayı nasıl engellerim?

Sararmanın sebepleri arasında çimin yeterince hava almaması, fazla ya da az sulanması vb. gibi çok farklı etmenler gösterilebilir. Sararmaların olmaması için çimin bakımının iyi ve düzenli yapılması gerekmektedir. Çim ekimi yapıldıktan sonra konu hakkında Çimser yetkilileri sizi yönlendirecektir.

Soru: Şahan Ömer ELİBİRLİK

Yukarı Çık