;
Bakım Biçme Hastalık Sulama

Bahçemdeki çimin uç kısımlarında sararmalar ve diplerde bazı yerlerde kılcal kurumalar var, ne yapabilirim?

Çim tipinin ne olduğunu bilmediğimiz için bir yönlendirme yapamıyoruz. Sulamayı artırmayı deneyebilirsiniz ama burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta çim tipinin ne olduğu.

İkinci bir neden de çim biçme makinesinin gücünün yetmemesi ve yaprakları koparması olabilir. Ya da çim biçme makinesinin bıçakları körelmiştir ve bilenmesi gerekiyordur. Diplerdeki sararmayı görmeden ve çim tipini bilmeden kesin bir yönlendirme yapamayız.

Soru: Necat DÖNMEZ

Biçme Seyrelme

İlk biçimimi gerçekleştirdim şimdi baktığımda daireler şeklinde kurumalar görüyorum ve hızla artıyor

Çim tipinizin ne olduğunu ve biçim faktörleri bu konuda etkilidir. Dairesel sararma, derin biçimden dolayı makine izi de olabilir.

Soru: Uğur OLPAK

Bakım Biçme

230 metrekare paspalum hazır çim uyguladım. Çimin paspalum olmasını dikkate alarak biçme makinasını elektrikli mi yoksa benzinli mi almalıyım?

Her iki makine de olabilir, zira alan büyüklüğü muhakkak bir benzinli makine kullanımını gerektirecek durumda değil. Ancak elektrikli makine alımında motor gücüne dikkat edilmesi gerekir. Benzinli makine hareket rahatlığı sağlarken elektrikli makine uzun kablo zorunluluğundan dolayı konforu azaltabilir.

Soru: Erdoğan YANIKOĞLU

Biçme Genel

Çim biçme makinasının kesilen çimi yeteri kadar aspire etmemesi (kesilen çimin çim alanda kalması) sararmaya neden olur mu, çözümü nedir?

Biçilmiş olan çimin alanda kalmaması uygun olan yöntemdir. Kalması durumunda hava akımını düşüreceğinden çimin sağlığı açısından tavsiye edilmemektedir. Her çim makinesinde biçilmiş kısmın toplanıp atılması için depo alanı vardır. Bunu kullanmak uygun olacaktır.

Soru: Mete ÖZEL

Yukarı Çık