;
Genel Hastalık

80 metrekare bahçemize Paspalum çim uyguladık, mantarlar çıkmaya basladı, ilaçladık ama etkisi olmadı. Ne yapabiliriz, insan vücuduna zararı var mıdır?

Mantarlar sezonsal olarak çıkarlar. Uygulanan çimden kaynaklı değildirler. İlkbahar ve sonbahar aylarında görülmeleri çok normaldir. Bahçenize herhangi bir zararları yoktur ancak tüketilmeye uygun değildirler.

Çimde yaz aylarında karşılaşılan mantar fungus, bakteriyel bir çim hastalığıdır. Bitki olan mantar ve bakteri olan mantar birbirlerinden farklıdır..

Soru: Tuğba GEZİCİ

Genel Gübre Sulama

Çim sulaması nasıl yapılacak ilk hafta ve sonrasında? Gübreleme ekimden kaç hafta sonra?

Sulama hava sıcaklığına göre ayarlanır. Kök gübresi çim serilirken atılır. Sonrasındaki ise çimin gelişimine göre minimum 1 ay sonra. Detaylı bilgiye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Soru: Huri DEMİROZ

Genel

Deniz kenarı evin bahçesine çim yapmak istiyoruz, uygun çim ve toprak ne kullanmayalım?

Denize çok yakın ve tuzlu su sıkıntısı varsa Sea Spray çim kullanmanızı öneririz. Sea Spray hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir ya da +90 232 224 20 56 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.

Soru: Koray SAĞRA

Genel

Çeşme’de şubeniz var mı ve metrekaresi ne kadar

Merhabalar, evet Çeşme’de şubemiz var. Aşağıdaki bilgiler ile iletişime geçebilirsiniz. Metrekare fiyatları konusunda ilgili arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Mail: cesme@cimser.com
Telefon: +90 232 712 12 42
Telefon 2: +90 533 930 41 49
Adres: İsmet İnönü Mah. 2083 Sk. No:22 Çeşme / İZMİR

Soru: Özkan YARDIMCI

Bakım Genel Hastalık Seyrelme

Çimler üzerine köpek yatar ise çim yanar mı? Ya da böyle bir durum söz konusu mu? Köpekleri boşuna mı rahatsız ediyorum?

Köpeğin çimin üzerine yatması ile çim yanmaz. Yanmayla ilgili sorunlar hayvanların bahçeyi eşelemesinden veya sıvı, katı dışkılarından kaynaklanmaktadır.

Soru: Serpil ŞENYÜZ

Genel

Denize çok yakın ve yazın çok güneş alan bir yerde yaklaşık 150 m2 bir alanda hangi çim ve kaç kilo olmalı?

Sea Spray uygulanmanızı tavsiye ederiz. Miktarı kilo olarak değil de m2 olarak alıyoruz. 150 m2 çim siparişi için +90 232 224 20 56 numaralı hattımızı arayabilirsiniz.

Soru: Semih KOÇ

Genel

Deniz kenarı bir yerde oturuyorum, 4 mevsim basmaya dayanıklı kökü sağlam bir çim önerisi istiyorum. Eski çimler bahçeme gitmedi.

Merhabalar, deniz kenarında 4 mevsim yeşil kalacak çim çeşidi ne yazık ki yok fakat yoğun kullanıma ve tuzlu suya dayanıklılığı yüksek olan Sea Spray’i tavsiye edebiliriz. Aşağıdaki linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz:

Soru: Hüseyin Utku KAPCI

Genel

Sea Spray çimi kurttan korumak amacıyla ne türde ilaç kullanmalıyız? Geçen yıl ciddi kurt saldırısıyla karşı karşıya kaldık. İlaç öneriniz?

Ne yazık ki internet üzerinden ilaç ismi veremiyoruz. Zirai konuda yetkin bir firma ile görüşüp onların tavsiyesine uygun bir ilacı alarak önerecekleri kullanım şekline göre hareket edebilirsiniz.

Soru: Cem GÜNAY

Genel

Datça bölgesinde hangi tür çim uygulanmalı?

Bu yöreye genel olarak Sea Spray gönderdik ancak sulama suyunda tuzluluk yoksa ve alan tamamen güneş görüyorsa bermuda cinsi çim de olur.

Soru: Hasan AKAY

Bakım Genel Gübre

Sea Spray tipi çim için hangi tür uyandırma gübresi ne zaman uygulanmalıdır?

köklendirici olarak 15x15x15 gübre öneriyoruz. Havanın ısınması ile beraber mart ortası nisan başı arasında uygulama yapılmasını tavsiye ederiz.

Soru: Cem GÜNAY

Genel

350 metrekarelik alanın maliyeti nedir? Kayseri bölgesi için önereceğiniz tohum çeşidi nedir? Bu bölgede bayiniz veya sorumlu kişiniz var mı?

Tohumlu üretim yapmıyoruz. Ürünlerimizin teslimatını İzmir Ödemiş’te bulunan çiftliğimizden yapıyoruz.

Soru: Mehmet AVCI

Genel

Kıbrıs iklimine en uygun hangi çimi önerirsiniz?

Hem Tif Dwarf Hybrid Bermuda, hem de Sea Spray uygun olacaktır. Önemli olan su miktarı ve suyun tuzluluk durumudur. Detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://bit.ly/TifDwarfHybridBermuda

Soru: Aziz ACARÖZ

Bakım Genel

Kış mevsiminde çimde yonca ve benzeri otlar oluştu, yonca altında kalan bölümlerde sararmalar mevcut. Hangi herbisiti kullanmak daha uygun olur?

Çıkan otlar mevsimlik olup tavsiyemiz elle almanızdan yanadır. Havalar ısındıkça bu otlar kendiliğinden de yok olacaklardır.

Soru: Berk BECERİK

Bakım Genel Seyrelme

800 metrekare alanı sizden aldığım Sea Spray çim ile kapladım. Bütün yaz kurt mücadelesi yaptık. Seyrelen yerler için tohuma ihtiyaç var. Nasıl temin edebilirim?

Sea Spray torpak ısısına bağlı olarak kış mevsiminde cansızlaşma (dormancy) dönemine girecek. Sonbahar ve kış aylarındaki sıcaklıklar çimin kendisini yenilemesine müsait değil. Ürün tohumdan üretilmediği için ilkbahar sonrasında toprak ısısı artınca, gelişimi destekleyen gübre takviyesi yaparak kendi gelişimini sağlaması lazım.

Soru: Hakan ÖNER

Biçme Genel

Çim biçme makinasının kesilen çimi yeteri kadar aspire etmemesi (kesilen çimin çim alanda kalması) sararmaya neden olur mu, çözümü nedir?

Biçilmiş olan çimin alanda kalmaması uygun olan yöntemdir. Kalması durumunda hava akımını düşüreceğinden çimin sağlığı açısından tavsiye edilmemektedir. Her çim makinesinde biçilmiş kısmın toplanıp atılması için depo alanı vardır. Bunu kullanmak uygun olacaktır.

Soru: Mete ÖZEL

Bakım Genel

Sea Spray için kullanılacak gübre nasıl olmalı?

Yavaş salınımlı, içerisinde mikro elementleri de barındıran, makro element değerleri N-P-K (Azot- Fosfor- Potasyum) 1-2-3 ve çarpan kompozisyonunu takip eden gübreler {(5-10-15)+Te, (3-6-9)+Te gibi} kullanılabilir.

Soru: Sabit ALAGÖZLÜ

Genel Hastalık

Bordum’da bulunan Paspalum hazır çim kışın sararır mı?

Paspalum sıcak iklim çim çeşididir ve bu yüzden toprak ısısı belli bir seviyenin altına düştüğünde cansızlaşır. Son senelerde kış aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi sebebiyle Paspalum, Bodrum bölgesinde tam cansızlaşma yaşamamaktaydı. Fakat bu sene kış özellikle güney ve iç cephelerde, kuzey cephesine bakan yüksek bölgelerde (Gündoğan, Tilkicik vb hariç.) soğuk geçtiği için sararma yaşanıyor.

Soru: Akın EKER

Genel

SeaSpring çim hakkında bilgi almak istiyorum

Merhaba, SeaSpring isimli bir çim türümüz bulunmamaktadır fakat SeaSpray isimli bir çim türümüz vardır.  Özellikleri şu şekildedir.

Genel Bakış

SeaSpray ® çeşidinin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs satış ve pazarlama hakkı sadece Çimser Çim Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye aittir.

Dünyada kendi gurubunda en yüksek kalitede, ince yaprak dokulu 3 mm’den kesilebilen tek çeşittir.

Orta yaprak genişliğinde ve parlak yeşil renkli sıcak iklim çim çeşididir. Tuza çok dayanıklı olup, çok sıkı dokuludur. Geniş pH aralığında, 4.5>pH olan toprak tiplerinde sorunsuz kullanılabilir. Güçlü kök sitemi sayesinde kuralıklığa dayanıklıdır. Su baskını ve sel gibi durumlarda suyun altında uzun süre dayanır.

Düşük kaliteli veya yüksek tuzlu suyla sulanılan ortamda hastalık ve yabancı ot görülmez. Orta seviye gölge dayanıklılığı vardır. Yaz aylarında azot gübre kullanımında dikkat edilmelidir. SeaSpray® hazır kalıp çim kullanılırsa anında, stolon (kök çeliği) kullanılırsa 4 haftada kullanıma hazır hale gelir.

Kullanım Alanları:

Golf Sahaları (SeaSpray® Tees, Fairways ve Roughs kullanımına uygundur)
Futbol Sahaları
Rekreasyon Alanları
Peyzaj Alanları (Ev – İşyeri Bahçeleri)

Özellikleri: 

Renk: Parlak yeşil

Doku: Sıkı – orta büyüklükte kalınlık

İklim: Sıcak ve ılıman iklim kuşağına uygundur.

Performans:

Tuza karşı çok dayanıklı olup, denize yakın veya sulama suyunun tuzlu olduğu yerlerde tercih sebebidir.
Düşük kaliteli veya yüksek tuzlu suyla sulanılan ortamda hastalık ve yabancı ot görülmez.
Güçlü genetik yapısı sayesinde hastalıklara karşı dayanıklılığı fazladır.
Güçlü kök sitemi sayesinde kuraklığa dayanıklıdır.
Geniş pH aralığında, 4.5>pH olan toprak tiplerinde sorunsuz kullanılabilir.
Orta seviye gölge dayanıklılığı vardır.
Su baskını ve sel gibi durumlarda suyun altında uzun süre dayanır.
Yaz aylarında azot gübre kullanımında dikkat edilmelidir.
Yüksek kaliteli görünüme sahiptir.
Yoğun kullanıma dayanıklıdır.

Biçme:

Genel olarak 1,5 cm ile 5 cm arasında biçilmesi uygundur.
Biçim, çimin mevcut boyunun 1/3’ünden fazla olmamalıdır.
Döner bıçaklı makinelerde 2 cm altına inilmemesi tavsiye edilir.
Yüksek devirli ve silindir bıçaklı biçme makinelerinde 2 cm altına inilebilir.
Çim biçme makinesinin bıçakları keskin olmalıdır.
Çim ıslakken biçim yapılmamalıdır.

Kesim opsiyonu:

Küçük rulo resim (Her bir rulo ½ m² alan kaplar)
Büyük rulo kesim.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için 0232 224 20 56 numaralı telefon hattımızı arayarak çim uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Soru: Suat ÖZYAMAN

Genel

Hazır rulo çim uygulandıktan sonra ne zaman basabilirim?

Güçlü kök sistemi oluşturuncaya kadar ilk 10 gün çim üzerine basılmamasına dikkat edin. 10 gün sonunda, 4 hafta daha insan ve hayvan trafiğini en az yoğunlukta tutun.

Soru: Cihan ÇAMLICA

Genel

Çim siparişi verdikten kaç gün sonra getiriyorsunuz?

Bu sorunun yanıtı uygulama yapılacak olan alanın ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

Soru: Sinan ÖNDER

Genel

Hydro seeding nedir?

Çim tohumunun gübre, ağaç lifi ve su ile hazırlanan malça doğru oranlarda eklenerek tankın içerisinde karıştırılması; önceden çim için hazırlanan alana püskürtme (sprey) yöntemi ile uygulanmasıdır. Karışım hazır konuma getirilir ve homojen bir tabaka olarak önceden hazırlanmış zemin üzerine püskürtülür. Bu karışımda malç, sağlıklı/hızlı büyümesi için tohumun belirli bir nem seviyesinde kalmasına yardımcı olur. Karışıma ihtiyaca bağlı olarak gübre, yapıştırıcı maddeler, yeşil boya gibi başka katkı maddeleri de eklenebilir.

Avantajları:

Tohumun daha hızlı çimlenmesi
Yüksek çimlenme yüzdesi
Çimin yüksek yaşama oranı
Toprak erozyonunun önlenmesi
Değişmez tohum gübre ve malç dağılımı
Yamaçlara, eğimli alanlara, dar şeritlere kolay tohum ekimi
Alanın güneş isteğine ve kullanım biçimine gore çim karışımının ayarlanabilirliği
Yürüyüş yollarına, çiçek tarhlarına, duvarlara ve inşaata mani bir durum yaratmadan maskeleme ihtiyacı duymaması
Ağaç malçın humusa dönüşerek toprağın ihtiyacını karşılaması
Maliyeti klasik elle ekim yöntemine göre yarı yarıya düşürmesi
Dolgun ve zengin çim görüntüsü

Çimlenme:

Karışımın içine gübre ve malçın atılması ile tohum suyun içinde kaplanmış olur. Bu işlem ile tohumun çimlenmesi için gerekli olan nem ve ısı ihtiyacına “hızlı bir başlangıç” alınır ve gelişim süreci kısaltılır. Uygulama bölgesinde yeterli gübreleme ve sulama yapıldığında, 8 – 10 hafta sonra yoğun bir çim halı dokusu elde edilir. Bu yöntem zaman sorununun olmadığı ve maliyet unsurunun önemli olduğu her alanda uygulanır.

Soru: Yasemin UĞURLU

Genel

Basmaya ve sık kullanıma en uygun çim hangisidir?

Çimser Çim Üretim A.Ş. tarafından üretilen tüm çim çeşitleri basmaya ve sık kullanıma uygundur. Futbol sahalarında yoğun olarak kullanılan Tifway 419 hazır rulo çim şeklinde uygulanabilir ve dayanıklılığı diğer çeşitlere oranla daha yüksektir.

Soru: Burçin İNCE

Genel

Tuzlu su ile sulanan alanlar ve deniz kenarlarına özel bir çim türü var mıdır?

Evet vardır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Üretim ve Satış yetkisi Çimser Çim Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de olan, dünyada sadece Environmental Turf Şirketi’ nin verdiği lisansa sahip firmalarca üretimi yapılan SeaSpray (Paspalum Vaginatum) ve SeaDwaf (Paspalum Vaginatum). Bu çim türlerini hazır rulo çim olarak uygulatabilirsiniz.

Soru: Vedat AKSOY

Genel

Hydro sprigging nedir?

Çim tohumu yerine stolon yani kök çeliğin gübre, ağaç lifi ve su ile hazırlanan malça doğru oranlarda eklenerek tankın içerisinde karıştırılması; önceden çim için hazırlanan alana püskürtme (sprey) yöntemi ile uygulanmasıdır.

Soru: Ali İhsan OCAK

Genel

Hibrit (Hybrid) Çim Nedir?

Hibrit kelimesinin karşılığı melez demektir. Yani farklı türlerin genetik olarak birleştirilmesinden oluşan yeni türe hibrit tür denir. Hibrit çim ise farklı türlerdeki çimlerin genetik olarak birleştirilmesiyle elde edilen tür demektir.

Doğadaki her türün kendine has güçlü ve zayıf yönleri vardır. Çimlerin de güçlü yönleri (tuzlu suya dayanıklılık, gölgeye dayanıklılık gibi) laboratuvar ortamında incelenir ve ihtiyaca göre türler birleştirilerek yeni bir tür elde edilir.

Günümüzde bazı uygulamaların hibrit olarak lanse edilmesi nedeniyle bir anlam karmaşası yaşanmaktadır. Arabalarda kullanılan ve hibrit olarak ifade edilen benzin + elektrik kullanımı bu kafa karışıklığının en önemli nedenidir. Suni ve doğal çimin birlikte uygulanmasına hibrit çim denmesi, asıl genetik olarak hibrit olan çimlerle ilgili algıyı şaşırtmaktadır. Örnek vermek gerekirse Tifway 419 Bermuda tür olarak hibrit bir çimdir. Cynodon dactylon ile C. transvaalensis germplasma türlerinin genetik olarak birleştirilmesinden doğan yeni bir türdür.

Soru: Mehmet UĞURLU

Genel

Çimleri sipariş verdikten sonra mi yetiştiriyorsunuz, yoksa hazırda bulunuyor mu?

Kendi üretim tesisimizde sürekli hazır rulo çim üretimi yapıyor, stokta mutlaka bulunduruyoruz. Uygulama yapılacak olan alanın büyüklüğüne göre stoktaki ürünlerimiz yetersiz kalırsa çim üretimini sıfırdan yapıyoruz.

Soru: Selda KARADEMİR

Genel

Çim ve çim çeşitleriyle ilgili aklınıza takılan ne varsa Çimser Bilir.

Çimser Bilir
Yukarı Çık