;
Genel Hastalık

80 metrekare bahçemize Paspalum çim uyguladık, mantarlar çıkmaya basladı, ilaçladık ama etkisi olmadı. Ne yapabiliriz, insan vücuduna zararı var mıdır?

Mantarlar sezonsal olarak çıkarlar. Uygulanan çimden kaynaklı değildirler. İlkbahar ve sonbahar aylarında görülmeleri çok normaldir. Bahçenize herhangi bir zararları yoktur ancak tüketilmeye uygun değildirler.

Çimde yaz aylarında karşılaşılan mantar fungus, bakteriyel bir çim hastalığıdır. Bitki olan mantar ve bakteri olan mantar birbirlerinden farklıdır..

Soru: Tuğba GEZİCİ

Bakım Biçme Hastalık Sulama

Bahçemdeki çimin uç kısımlarında sararmalar ve diplerde bazı yerlerde kılcal kurumalar var, ne yapabilirim?

Çim tipinin ne olduğunu bilmediğimiz için bir yönlendirme yapamıyoruz. Sulamayı artırmayı deneyebilirsiniz ama burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta çim tipinin ne olduğu.

İkinci bir neden de çim biçme makinesinin gücünün yetmemesi ve yaprakları koparması olabilir. Ya da çim biçme makinesinin bıçakları körelmiştir ve bilenmesi gerekiyordur. Diplerdeki sararmayı görmeden ve çim tipini bilmeden kesin bir yönlendirme yapamayız.

Soru: Necat DÖNMEZ

Hastalık Seyrelme Sulama

Bermuda çim yaptık rulo, 2 yıl oldu kökleri hep kuru gibi. Çok sararıyor, biçimi de yüksek kalıyor. İlacını gübresini hep zamanında yapıyorum.

Sorunun kaynağı sulama olabilir.

Soru: Ercan AYDOĞAN

Bakım Genel Hastalık Seyrelme

Çimler üzerine köpek yatar ise çim yanar mı? Ya da böyle bir durum söz konusu mu? Köpekleri boşuna mı rahatsız ediyorum?

Köpeğin çimin üzerine yatması ile çim yanmaz. Yanmayla ilgili sorunlar hayvanların bahçeyi eşelemesinden veya sıvı, katı dışkılarından kaynaklanmaktadır.

Soru: Serpil ŞENYÜZ

Genel Hastalık

Bordum’da bulunan Paspalum hazır çim kışın sararır mı?

Paspalum sıcak iklim çim çeşididir ve bu yüzden toprak ısısı belli bir seviyenin altına düştüğünde cansızlaşır. Son senelerde kış aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi sebebiyle Paspalum, Bodrum bölgesinde tam cansızlaşma yaşamamaktaydı. Fakat bu sene kış özellikle güney ve iç cephelerde, kuzey cephesine bakan yüksek bölgelerde (Gündoğan, Tilkicik vb hariç.) soğuk geçtiği için sararma yaşanıyor.

Soru: Akın EKER

Hastalık

Çimlerde hastalık olur mu?

Çimser, hazır çimini hastalıklardan korumak amacıyla ilave dikkat gösterdiği için çok görülen hastalıklarla karşılaşma olasılığı daha azdır. Bir problemden şüpheleniliyorsa vakit kaybetmeden hastalığı kontrol altına alabilecek doğru ürünün kullanımı için bilgi alınmalıdır. Reçetesiz ilaç kullanmayın.

Soru: Zekiye ÖZBAŞ

Yukarı Çık