Hibrit (Hybrid) Çim Nedir?

;

Hibrit kelimesinin karşılığı melez demektir. Yani farklı türlerin genetik olarak birleştirilmesinden oluşan yeni türe hibrit tür denir. Hibrit çim ise farklı türlerdeki çimlerin genetik olarak birleştirilmesiyle elde edilen tür demektir.

Doğadaki her türün kendine has güçlü ve zayıf yönleri vardır. Çimlerin de güçlü yönleri (tuzlu suya dayanıklılık, gölgeye dayanıklılık gibi) laboratuvar ortamında incelenir ve ihtiyaca göre türler birleştirilerek yeni bir tür elde edilir.

Günümüzde bazı uygulamaların hibrit olarak lanse edilmesi nedeniyle bir anlam karmaşası yaşanmaktadır. Arabalarda kullanılan ve hibrit olarak ifade edilen benzin + elektrik kullanımı bu kafa karışıklığının en önemli nedenidir. Suni ve doğal çimin birlikte uygulanmasına hibrit çim denmesi, asıl genetik olarak hibrit olan çimlerle ilgili algıyı şaşırtmaktadır. Örnek vermek gerekirse Tifway 419 Bermuda tür olarak hibrit bir çimdir. Cynodon dactylon ile C. transvaalensis germplasma türlerinin genetik olarak birleştirilmesinden doğan yeni bir türdür.

Soru: Mehmet UĞURLU

Yukarı Çık