;
Bakım Biçme Hastalık Sulama

Bahçemdeki çimin uç kısımlarında sararmalar ve diplerde bazı yerlerde kılcal kurumalar var, ne yapabilirim?

Çim tipinin ne olduğunu bilmediğimiz için bir yönlendirme yapamıyoruz. Sulamayı artırmayı deneyebilirsiniz ama burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta çim tipinin ne olduğu.

İkinci bir neden de çim biçme makinesinin gücünün yetmemesi ve yaprakları koparması olabilir. Ya da çim biçme makinesinin bıçakları körelmiştir ve bilenmesi gerekiyordur. Diplerdeki sararmayı görmeden ve çim tipini bilmeden kesin bir yönlendirme yapamayız.

Soru: Necat DÖNMEZ

Genel Gübre Sulama

Çim sulaması nasıl yapılacak ilk hafta ve sonrasında? Gübreleme ekimden kaç hafta sonra?

Sulama hava sıcaklığına göre ayarlanır. Kök gübresi çim serilirken atılır. Sonrasındaki ise çimin gelişimine göre minimum 1 ay sonra. Detaylı bilgiye linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Soru: Huri DEMİROZ

Hastalık Seyrelme Sulama

Bermuda çim yaptık rulo, 2 yıl oldu kökleri hep kuru gibi. Çok sararıyor, biçimi de yüksek kalıyor. İlacını gübresini hep zamanında yapıyorum.

Sorunun kaynağı sulama olabilir.

Soru: Ercan AYDOĞAN

Sulama

İlk sulamayı nasıl yapmalıyım?

Çiminizin sağlıklı bir büyüme gösterebilmesi için ilk sulama çok önemlidir. Çiminiz döşendikten sonra 30 dakika içinde su verin. Güçlü bir köklenme oluşuncaya kadar çiminizi her gün ya da daha sık, en az on gün boyunca bolca sulayarak nemli tutun. Sonra daha az sıklıkta ve daha derin sulama başlamalıdır. Havanın durumu, sulama sıklığı ve miktarını belirleyecektir. Sıcak, kuru ve rüzgarlı dönemlerde, çiminizin yaşamak için yeterli neme sahip olduğundan emin olmalısınız.

Soru: Mesut ŞİMŞEK

Sulama

Çim sulamasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sulama toprak nemine göre yapılmalıdır. Kuru toprakta çim de kurur. Toprağın ilk 10 cm derinliğine kadar nemlendirilmesi gerekir. Bunun için 15 cm’lik tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Çubuğu toprağa batırın biraz bekleyin ve çekin. Çubuğun ucundaki 5 cm’lik kısım kuru ise sulama yapın eğer nemli ise sulama yapmaya gerek yoktur. Birkaç sefer bu işlemi yaptıktan sonra zaten bahçenizin toprak yapısını çözer ve sulama periyodunu kendiniz belirleyebilirsiniz. Sulama genellikle güneş doğmadan ya da güneş battıktan sonra yapılmalıdır. Özellikle sabah erken saatte yapılmasında fayda vardır. Sulamayı bir fıskiye yardımı ile yapabileceğiniz gibi bahçenize otomatik sulama sistemi kurarak daha düzenli ve yeterli sulama yapabilirsiniz. En sağlıklı sulama güneş doğmadan sabah erken saatlerde yapılan sulamadır. Akşam güneş battıktan sonra geç saatlere kalmadan sulama yapılmalıdır. Çimser hazır kalıp çimleri susuzluğa mukavemeti yüksek olduğu için iki sulama arasında toprak kurumalıdır. Salma sulama kesinlikle yapılmamalıdır. Manuel sulamada hortum sürekli aynı yere tutulmamalıdır. Toprakta kazınma olabilir. Tuzlu suya dayanıklı çim çeşidi kullanmıyorsanız, sulama suyunuz tuzlu ise 5 günde bir şebeke suyu ya da su tankeri kullanarak tuzu aşağıya indirmelisiniz. Çiminizin daha uzun süreli olmasını sağlarsınız.

Soru: Ayşe ÜREL

Yukarı Çık