;
Uygulama

Hazır çim döşemesini nasıl yapabilirim?

Döşeme işlemine hazır çim alana geldikten hemen sonra başlayın. Hazır çim, kesimden sonra 24 saat içinde alana döşenmelidir. Çiminizi döşemeye yürüyüş yolu ve araç yolu gibi alanın en uzun düz kenarı boyunca başlayın. Tuğla duvar örgüsü şeklinde birbirine bağlı derzler halinde yerleştirin. Aralarda boşluklar ve üst üste gelmelerin oluşmasını önleyerek kalıpları kenarlarından birbirine sıkıca birleştirin. Eğimli alanlarda ise; çim kalıplarını eğime dik olarak yerleştirin. Ek parçaların, kavisli alanların ve sulama başlıklarının etraflarını kesmek için keskin ve büyük bir bıçak kullanın. Toprak ve çimin iyi bir şekilde temas etmelerini sağlamak ve aralarında hava cepleri oluşmasını önlemek için döşeme sonrasında tüm çim alanı silindirleyin.

Soru: Oğuzcan GÜMÜŞ

Uygulama

Uygulama öncesi, toprakta ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?

Toprak hazırlığının doğru olarak yapılması çiminizin tesisi için büyük önem taşır. Toprağınızı 10-15 cm. derinliğe kadar işleyin. Yüzeydeki taş, bitki kökü vs. gibi artıkları temizleyin. Çukur ve tümsek alanları düzeltmek için bir tırmık yardımıyla ince tesviyesini yapın. Binadan dışarıya doğru hafif bir eğim vererek drenaj problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Toprağın 5 cm.lik üst kısmına 15:15:15 kompoze gübresinden 6-7 kg./100 m2’ye gelecek şekilde tırmıkla karıştırıp düzeltiniz. Toprağın oturması ve yüzeyin düzelmesi için hafifçe silindirleyin. Sıkışmaya neden olunmaması için toprak kuru olmalıdır.  Eğer gerekiyorsa tekrar ince tesviye yapın. Toprak seviyesini yürüyüş ve araç yolları ile teraslardan 2-3 cm. aşağıda tutun. Toprağın oturması ve çim alan için nemli bir ortam sağlanması için hafifçe sulayın. Birçok toprak tipi için 15 cm. derinliğe kadar nemlendirme önerilir.

Soru: Nuran PALA

Toprak Uygulama

Çim uygulamasına en uygun toprak yapısı nasıl olmalıdır?

Az bakım gerektiren, sağlıklı çimler için gerekli toprak derinliği kesin olarak en az 10 cm civarındadır. Bununla beraber daha iyi gelişme gösteren; hastalıklara, susuzluğa ve diğer olumsuzluklara daha dirençli olan çimler için daha da derine inen bir kök yapısı gereklidir ve bu da toprağın en az 15 cm derinliğinde olmasını gerektirmektedir. Bazı topraklar çok killidir ve sıkışmış haldedir, hava ve su kökler tarafından alınamaz ve kökler yeterli miktarda büyüyemezler. Bazı topraklar çok fazla kumludur. Bu gibi topraklarda çim yetiştirmek oldukça zordur zira su ve besin maddeleri kök bölgesinde bitkinin yararlanabileceği kadar uzun süre kalamazlar. Çim uygulanacak toprak killi olmayan, su geçirgenliği yüksek, nebati bahçe toprağı olmalıdır.

Soru: Tufan KIZILIRMAK

Uygulama

Hazır rulo çim döşemenin püf noktaları nelerdir?

Hazır rulo çim döşenecek zemin önceden sulanıp silindir ile bastırılıp iyi tesviye edilmeli; suyun drenajı için gerekli eğimler verilmeli; toprak yol, bordür ya da varsa karo kaplı zeminlerden 3-4 cm kadar aşağıda kalacak şekilde ayarlanmalıdır. Toprağın sulamayla birlikte %10 çökme payı hesaba katılmalıdır. Gerekli alt yapı işlemleri tamamlandıktan sonra rulo halinde gelen çimlerin topraklı kısımları birbirine sıkıca temas edecek şekilde toprağa serilmelidir. Serme işlemine köşelerden başlanmalı, yeni döşenen rulo ile ilk döşenen rulonun ucu topraktan 3-4 cm yukarıda birbirine temas ettirilmeli ve toprağa o şekilde iyice bastırılmalıdır. Her 50 m²’lik döşeme işleminden sonra çimler sulanmalıdır.

Soru: Muratcan ÖZTÜRK

Uygulama

Hazır rulo çim ile ekme çim arasındaki farklar nelerdir? Hazır rulo çimin avantajları nelerdir?

Hazır rulo çim uzman ekipler tarafından, lisanlı orijinal çelikler ile profesyonel ürün ve ekipmanlar kullanılarak düzenli bakımlarla üretilir. 8 aylık bakım sonucunda hasat edilerek bahçenize uygulanır.

Ekme çimlerde ise kullanılan tohumlar genelde belirli firmaların kendi karışımları olmakta, bazen bu ürünler yeterli çıkış miktarına sahip olamamaktadırlar. Ayrıca çim bakımı çoğu zaman doğru yapılmadığı için çim çıkışından kısa süre sonra sararmalar ve yer yer kelleşmeler sonucu çim ölümleri gerçekleşmektedir. Bununla beraber ilk bakışta daha düşük fiyata mal oluyormuş gibi görünmesine rağmen ekimle birlikte başlanan bakım, ekme çimlerde hazır çime göre çok daha yüksek olmaktadır.

Hazır çimde, çimin zarar görebileceği ilk tesis aşamasındaki riskler ve maliyetler tamamen ortadan kaldırılarak bahçenize gelmektedir. Hazır çim bahçenizi saatler içerisinde yeşillendirerek görmek istediğiniz ortamı kolayca yaratabilir. Oysa ekme yönteminde kullanacağınız tohumdan tutun uygulama ve bakım yöntemlerine kadar pek çok konuda gerek bilgi yetersizliği, gerek alet ekipman yetersizliği gerekse de zaman yetersizliğinden çoğu zaman istenilen sonuçlar elde edilemez. Kalite hazır çime göre çok düşük kalır.

Soru: Recep YEŞİL

Uygulama

Hazır çim uygulamasını herkes yapabilir mi?

Uygulanan zeminin tesviyesi düzgün yapıldığı takdirde basittir, yine de işin uzmanları tarafından yapılması tavsiye olunur.

Soru: Güler KÖPRÜLÜ

Uygulama

Hazır rulo çim her mevsim uygulanabilir mi?

Evet, hazır çimler yılın 12 ayı hava yağışlı olmadığı ve toprakta don olmadığı taktirde hazır rulo şeklinde uygulanabilir.

Soru: Gülizar TANIR

Uygulama

Hangi çim türünün bana en uygun olduğuna nasıl karar vereceğim?

Çim uygulamasına karar verdiğinizde uzman ekibimiz uygulama yapılacak olan alanı keşfe gelirler. Alanın toprak yapısı ve çimin kullanım amacı belirlendikten sonra yetkililerimiz tarafından size en uygun olan çim türü belirlenir.

Soru: Yeliz SARGIN

Yukarı Çık